Rødhåret kat på Dyrenes Beskyttelse Århus dyreinternat kigger i kameraet

Hjælp svigtede dyr på Dyrenes Beskyttelse Århus

Desværre er forsømte dyr en del af dagligdagen på Dyrenes Beskyttelse Århus. Når et svigtet ankommer til internatet, er der et stort arbejde forude. Ved at støtte med et fast beløb hver måned kan du sikre, at dyrene får den pleje, dyrlægehjælp og omsorg, de har brug for, så de kan få en ny chance i livet.

Hjælp dyrene på Dyrenes Beskyttelse Århus' dyreinternat hver måned

Udfyld formularen herunder og støt i dag.

 

Geo blev reddet i sidste øjeblik

Rødhåret kat på Dyrenes Beskyttelses dyreinternat i Århus

Katten Geo blev fundet med et stort, åbent sår midt på maven. Heldigvis fik han hjælp i tide, og fandt en kærlig familie gennem Dyrenes Beskyttelse Århus. Det er dyr som ham, du er med til at hjælpe ved at støtte hver måned.

15 hunde med mider og sår

Hund fra dyreinternat kigger i kameraet

Politiet fjernede 15 hunde fra en ejer, som gentagne gange, havde fået frakendt sig rettet til at have dyr. De 15 hunde, hvoraf 11 af dem var hvalpe, blev bragt til Dyrenes Beskyttelse Århus, så de kunne få nye hjem.

Legolas blev dumpet i et busskur

Langhåret hvid kanin kigger i kameraet

Det kunne have været sidste stoppested for kaninen Legolas’ liv. Nogen havde stillet ham i en transportkasse i et busskur midt om natten. Dumpet og efterladt til egen skæbne. Heldigvis blev han fundet i tide og bragt til dyreinternatet i Århus.